Odkazy Február 2014

1. Časopis Nature sa najnovšie snaží o imidž metodologického policajta. Nature chce vylepšiť review proces aby bol viacej kritický voči štatisticky pochybným výsledkom – tým Nature myslí hlavne nesprávne používanie a interpretáciu p hodnôt. Aby to časopis dosiahol rozhodol sa pre dva kroky. Prvý krok spočíva v pritakávaní existujúcim kritikom. Na stránkach časopisu sa tak dostalo priestoru článku o štatistike. V druhom kroku Nature píše: “We are actively recruiting statisticians to help to evaluate some papers in parallel with standard peer review — and can always do with more help.”

Pochybujem že z tejto iniciatívy sa vykľuje niečo viac ako marketingová vata. Ak hľadáte rozhodnutia editorov ktoré majú reálny vplyv na vedeckú prax tak si môžete prečítať na blogu PlosOne o najnovších zmenách v ich pravidlách pre publikovanie.  Tieto vyžadujú povinné zverejnenie dát pred tým než bude článok publikovaný.

2. Na Kickstarteri sa objavila ponuka ktorá je povinnosťou pre každého skutočného naturalistu. Hans Fex ponúka vreckové mini múzeum. Tvoria ho malé kúsky zaujímavých artefaktov zaliate v priesvitnej hmote. Múzeum tvoria poväčšine archeologické nálezy. Múzeum vám umožní argumentačne zničiť každého kreacionistu, keď vytiahnete z vrecka vzorku dinosaurieho vajíčka, dinosaurieho exkrementu alebo zubu tyranosaura. A posledný uder mu zasadíte upriameným jeho pozornosti na vzorku 3 a pol miliardy rokov starej organickej hmoty. Ani popierači Apollo misie neujdu evidenčnému kladivu. Mini múzeum zahŕňa aj kúsok lesklej fólie z modulu misie Apollo 11 ktorá absolvovala cestu na mesiac a späť. Takže si rýchlo bežte objednať svoje múzeum skôr než sa fosílne zásoby dinosaurích hovien nenávratne minú!

3. Tomasellovi vyšla nová kniha. Tomasello je jeden z popredných svetových etológov pôsobiaci na MPI v Lipsku. Okrem výskumu správania zvierat sa venujú aj vývinovej psychológii, čo robí Tomasellove knihy zaujímavými aj pre mňa. Priznám sa že predchádzajúce Tomasellove knihy, ktoré som čítal sú dosť slabé. Tomasellovi chýba modelovanie, simulácie a iné formálne nástroje na to aby prišiel so solídnou teóriou evolúcie ľudskej mysle. V dôsledku toho dokáže Tomasello ponúknuť len príbehy o tom ako to možno bolo počas evolúcie a ako to možno nebolo. Okrem toho Tomasello mení a vylepšuje svoje teórie každé tri roky, takže ak nemáte moc času asi sa vám najviac oplatí počkať kým Tomasello zomrie a prečítať si jeho poslednú knihu.

Reklamy