O vedeckom workoholizme

Vstanem o desiatej. Sadnem za laptop. Kávu nepijem, radšej spím dlhšie. Doobeda čítam technickú psychologickú literatúru, pri ktorej treba rozmýšľať. To je taká s počítačovými modelmi a komplikovanými dátami a analýzami. Čítam až kým nevládzem. Potom programujem alebo vyhodnocujem dáta. Pritom netreba toľko rozmýšľať. Väčšinu chýb mi nekompromisne vychytá kompilátor. Keď už ani to nevládzem, idem sa naobedovať. To je niekedy medzi 15. a 19. hodinou. Potom mám nútenú siestu, lebo nie som schopný podať akýkoľvek intelektuálny výkon. Toto je jediná fáza dňa, keď sa prejaví vedcova individualita. Ja pozerám v tejto fáze diely South parku. Moja doktormama pozerá filmy s Bruceom Willisom. Anekdotická evidencia hovorí, že pozeranie sprostých filmov funguje v zásade najlepšie na načerpanie batérii. Potom sa môžem znova vrhnúť do práce. Čítam nejakú rozprávkovú psychologickú štúdiu. To je taká, kde sa nič nemodeluje. Snaží sa zodpovedať nejakú binárnu výskumnú otázku, ktorú si odvodili pomocou nejakej príbehovej psychologickej teórie. Získané dáta sú jednoduché, že by sa kľudne zmestili aj do prílohy danej publikácie. (Samozrejme, že tam nie sú, nedajbože by ich niekto začal modelovať.) Keď neskoro večer znovu nevládzem programujem, vyhodnocujem dáta alebo píšem tento blog. Popritom sa navečeriam. Keď už vôbec nevládzem idem spať. Predtým nezabudnem nastaviť na noc simulácie. Ja spím, no laptop pracuje nonstop.

Ako som už naznačil, popísaný nezdravý životný štýl je typický (+ veľa kávu, ktorú ja nepijem) pre akademikov. Veda je práca na plný úväzok. Plný úväzok však v tomto prípade znamená ješ, spíš, pracuješ. Toľko aspoň hovorí anekdotická evidencia z môjho okolia. Wang s kolegami (2012) sa rozhodli preskúmať ako to s pracovnými návykmi vedcov naozaj je. Namiesto dotazníkov použili mapu, ktorú ponúka Springer na svojej stránke. Táto mapa zaznamenáva a ukazuje v reálnom čase, kde (podľa IP) si ľudia sťahujú články od Springeru. Springer ponúka vedecké publikácie, ku ktorým majú poväčšine prístup len akademici. Evidentne, ak si niektorí z nich chce stiahnuť článok od Springeru musí sedieť za počítačom, najskôr aj za pracovným stolom a teda dotyčný viac či menej pracuje. Na základe času, keď boli články stiahnuté je tak možné zistiť kedy akademici pracujú. Autori zaznamenali údaje počas ôsmych dní. V pracovný deň si ľudia celosvetovo stiahnú zhruba 200 tisíc článkov. Cez víkend je to ca. 130 tisíc. Autori sa rozhodli prešetriť denný priebeh sťahovania pre tri krajiny s najväčším počtom stiahnutí USA (30 %), Nemecko (15%) a Čína (10%). Výsledky, založené na lokálnom čase vyzerajú nasledovne.

Vľavo sú znázornené hodnoty pre jednotlivé dni. Vpravo sú znázornené priemerné hodnoty.

Vidieť, že obzvlášť cez víkendy sa pracuje nepretržite od jedenástej do jedenástej. Zaujímavé sú aj kultúrne rozdiely. Vidieť, že Číňania a Nemci cez týždeň na obed dodržujú jedálne prestávky. Naproti tomu Amíci si buď zjedia svoj Fast-food burger priamo na pracovisku alebo nejedia vôbec.Američania ďalej nemajú problém pracovať cez noc do skorého rána. Nemci a Číňania za svetovou výskumnou veľmocou v tomto ohľade výrazne zaostávajú.

O vhodnosti akademického životného štýlu nech si každý urobí sám svoj názor. Z psychiatrického hľadiska možno diagnostikovať workoholizmus, závislosť alebo inú poruchu správania len v prípadoch, keď pacientovi alebo jeho okoliu daná porucha spôsobuje utrpenie. V prípade vedcov, ktorí svoju prácu milujú, tomu tak rozhodne nie je.

Wang, X. W., Xu, S. M., Peng, L., Wang, Z., Wang, C. L., Zhang, C. B., & Wang, X. B. (2012). Exploring Scientists’ Working Timetable: Do Scientists Often Work Overtime? [J] Journal of Informetrics, 6(4), 655-660.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s