My psychológovia používame prekogníciu celý čas!

Keď som sa už rozpísal o Brianovi Nosekovi, nesmiem nespomenúť jeho démonické alterego, Arinu Bones. Slečna Bonesová sa tiež odhodlala vyjadriť k súčasným kontroverziám okolo vedeckosti psychológie. Bonesová kritizuje publikáciu Bemovej štúdie (môj článok). Jej dôvodu sú však úplne iné ako tie doteraz publikované. Podľa Bonesovej je dobrým štandardom, že časopisy publikujú len nové a prelomové výsledky. Na Bemových výsledkoch nie nič nové ani prelomové. Psychológovia štandardne používajú prekogníciu úspešne pri predpovedaní výsledkov psychologického výskumu. Evidenciu poskytuje Fanelliho štúdia (článok na Mozgostrojoch), ktorá ukazuje, že 90 % hypotéz v psychologických štúdiách je dátami potvrdených. Bonesová navrhuje ušetriť si celý proces testovania hypotéz. Vedci budú namiesto výsledkov a analýz dát publikovať krátke abstrakty, kde len popíšu svoje hypotézy. Tým sa ušetria zdroje na empirický výskum a takisto publikačný priestor. Táto nová metóda výskumu by mala nahradiť prekonaný falzifikačný princíp (Popper). Ako ukazuje Fanelliho štúdia psychológovia sú jej priekopníkmi. Takisto Bonesová poukazuje na to, že tvrdenie, že nová prekognitívna metóda nahradí falzifikacionizmus je jej hypotézou, čo je veľmi silný argument pre jej platnosť. A ak ste tento argument nepochopili, tak si musíte prečítať tento blogpost znova od začiatku.

Článok od Bonesovej ponúka riadnu dávku satiry a zvrátenej argumentácie. Všetko je okorenené invtipmi pre rutinovaných psychológov. Článok sa určite zaradí medzi klasiky štýlu. Po boku ostatných prác od Bonesovej. :mrgreen:

Bones, A. (2012). We Knew the Future All Along : Scientific Hypothesizing is Much More Accurate Than Other Forms of Precognition − A Satire in One Part. Perspectives on Psychological Science, vol. 7 no. 3, 307-309

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s