Všade kríza len u nás doma nie

Americký Gallup Poll sa pýtal američanov ako hodnotia ekonomické podmienky v rôznych častiach USA a v rôznych častiach sveta. Výsledky vyzerajú následovne.
poll
Ekonomickú situáciu súdi respondent ako horšiu v štátoch v ktorých nežije. Teda na východnom pobreží tvrdia, že kríza je v Kalifornii a na západnom tvrdia, že ekonomika je horšia na východe. Tento trend pokračuje čím ďalej je ekonomika od domova – európa je na tom horšie ako amerika a najhoršie je na tom globálna ekonomika.

Čo si o týchto výsledkoch máme pomyslieť? Frank Newport z Gallupu tvrdí, že Američania sa majú zrejme v zásade dobre. Ich skúsenosť nekorešponduje so správami a nadmerný pesimizmus v ich chápaní kompenzujú iné štáty. V tomto kontexte je zaujímavé, že bias je silnejší u republikánov. Pritom vnímanie vlastnej situácie nie je až také odlišné u oboch skupín voličov:

Možné je to vysvetliť tým, že súčasný americký prezident je demokrat a teda republikáni vnímajú stav ekonomiky pesimistickejšie. Tým pádom musia svoj pesimizmus rozdeliť a rozdelia ho do iných štátov, o ktorých nemajú toľko informácii.

Problémy môžu byť samozrejme aj kognitívne. Je možné že ľudia nevedia konzistentne zhodnotiť celok a časti (štát USA< celé USA < Svet). Takisto je možné, že Američania sa  majú mizerne a výsledky reflektujú optimistický bias. Niečo v zmysle: za každých okolností sa má môj kmeň lepšie ako kmene ostatné.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s