Motivácia a témy

Motiváciou článkov na tomto blogu je pochopiť ako funguje ľudská myseľ. Väčšina ľudí sa s vedcami zhodne, že to je úžasný cieľ. Mnohým sa však nepozdáva spôsob akým sa vedci snažia tento cieľ dosiahnuť. Hlavný odkaz kognitívnych vied je, že ľudská myseľ/mozog je počítač (hardware/software). Psychológia ako výskum ľudskej mysle musí následne emulovať inžinierstvo. Predstavte si, že včera pristáli na zemi mimozemšťania a zanechali po sebe nasledujúci artefakt:
cla

Čo s tým?
1. Predmet možno využiť ako podložku pod čajovú šálku
2. Predmet možno prehlásiť za mystérium, začať sa k nemu modliť, a pokúsiť sa pomocou neho napr. kontaktovať bohov.
3. Predmet sa môžeme pokúsiť rozobrať, preskúmať a napodobniť – postaviť kópiu z nám dostupných materiálov.

Podobne sa môžeme postaviť k ľudskej mysli. Môžeme je ju využiť pre praktické každodenné účely. Môžeme ju prehlásiť  za mystérium a pokúsiť sa pomocou nej kontaktovať bohov. A môžeme ju rozobrať a postaviť úžasné Mozgostroje, ktoré napr. zotročia ľudstvo. Tieto prístupy nie sú čisto exkluzívne. Tento blog však bude prezentovať hlavne ten tretí. Tu sú ingrediencie, ktoré pre tento prístup potrebujeme:

Informatika

Zjavne musíme poznať vlastné zdroje z ktorých Mozgostroje postavíme. Počítače a programy na rozdiel napr. od hlinených golemov vyzerajú momentálne najperspektívnejšie.

Vývinová Psychológia a Etológia

Stroj, ktorý nám zanechali mimozemšťania sa môže ukázať ako moc komplexný. Jedna možnosť ako skresať túto komplexitu je skúmať jeho protoformy. Napríklad túto:clal
V prípade ľudskej mysle nám jednoduchšie formy artefaktu, ktorý nás zaujíma poskytuje ontogenéza a fylogenéza. Preto musíme skúmať kognitívne a perceptuálne mechanizmy u ľudských detí a  mysle iných organizmov.

Ilúzie, Biasy, Okultizmus a Parapsychológia

Ak chceme pochopiť ako myseľ funguje, najviac diagnostické sú pozorovania omylov, biasov a ilúzii. S inými prístrojmi je to podobne. Ak definujete na počítači premennú s hodnotou 10^{-200} a porovnáte ju s nulou dôjdete k banálnemu zisteniu že číslo je väčšie ako nula. Ak však definujete premennú s hodnotou  10^{-300} dôjdete k zaujímavému zisteniu, že toto čísle je podľa počítača rovné nule. Toto zistenie vám prezradilo niečo o tom ako počítač číslo interne reprezentuje. Podobne, ľudské omyly nám prezradia niečo o tom ako ľudia reprezentujú svoje okolie a všeobecne ako myseľ funguje.

Teraz máme všetky ingrediencie a pokope a môžeme začať skúmať Mozgostroje. Do toho!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s